5 najlepszych atrakcji w Elblągu
Elbląg to jedno z najpiękniejszych miast nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale też w całej Polsce. Wyróżnia się ciekawą kulturą, historią i niezwykłymi atrakcjami. To miasto położone nad rzeką Elbląg i Kanałem Elbląskim każdego roku odwiedzane jest przez tysiące turystów z całego kraju. Nic w tym zaskakującego, gdyż Elbląg oferuje piękne krajobrazy, niepowtarzalne zabytki, atrakcje dla dzieci i nie tylko.
Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć w Elblągu, koniecznie zapoznaj się z naszą listą 5 najlepszych atrakcji tego miasta.
1. Kanał Elbląski
Zdecydowanie największą atrakcją w czasie pobytu w Elblągu będzie rejs Kanałem Elbląskim. To jeden z najdłuższych w naszym kraju szlaków żeglugowych, który może pochwalić się bogatą historią. Kanał Elbląski to prawdziwa perła Elbląga i jedyne miejsce w Polsce oraz w całej Europie, gdzie statki pokonują różnice poziomów wody, sunąc po trawie, co jest możliwe dzięki technice, z jaką kanał został zbudowany. Chodzi tu oczywiście o zespół pięciu pochylni – obecnie – Pochylnia Buczyniec, Pochylnia Kąty, Pochylnia Oleśnica, Pochylnia Jelenie, Pochylnia Całuny. Dzięki zabytkowym pochylniom i śluzom płynące kanałem statki mogą poradzić sobie z różnicą poziomów wody zmieniającą się na długości 9,6 km nawet o 100 m.
Pod koniec lat 70. XX wieku jeden z elementów tego kanału został oficjalnie uznany za zabytek techniki. Natomiast w 2011 r. Kanał Elbląski stał się pomnikiem historii naszego kraju. Obecnie nazywany jest jednym z siedmiu cudów Polski. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Elblągu, koniecznie udaj się na rejs tym niepowtarzalnym szlakiem żeglugowym.
Jedną z ciekawostek Kanału Elbląskiego jest jego długość, która w linii prostej wynosi 84 km, a razem z odgałęzieniami aż 151 km. Łączy on Jezioro Drużno z rzeką Drwęcą, a także z Jeziorakiem. Do budowy Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora położone na różnych wysokościach pomiędzy Ostródą a Zalewem Wiślanym. Kanał powstał w 1844 r. i nosił wówczas nazwę Elbing-Osteroder Kanal. Został stworzony w czasie dynamicznego rozwoju przemysłu na Mazurach, co miało miejsce w XIX w. W tamtym czasie kanał miał ułatwiać komunikację i transport pomiędzy Prusami a Morzem Bałtyckim. Rejs turystyczny Kanałem Elbląskim po wszystkich pięciu pochylniach trwa od 4 do 5 godzin, choć w ofercie wycieczek znajdziemy trasy o różnym przedziale czasowym – również te krótsze – trwające od ok. 1 do 2,5 godziny.
To świetna propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, par, jak i grup znajomych. Podczas rejsu można podziwiać bogatą przyrodę okolicy oraz historyczne miejsca. To doskonała okazja do zobaczenia m.in. Rezerwatu Przyrody Jeziora Drużno, gdzie żyje wiele ciekawych i niespotykanych na co dzień gatunków ptaków.
2. Bażantarnia
Bażantarnia w Elblągu to przepiękny park leśny zlokalizowany na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Od lat przyciąga ona miłośników przyrody i rekreacji. Bażantarnia obejmuje obszar 369 hektarów i wyróżnia się górskim terenem – zbocza pokryte są pięknym bukowo-grabowym lasem. Odwiedzający mogą też zachwycać się wzgórzami, strumykami oraz tajemniczymi jarami – to idealne miejsce dla turystów, którzy uwielbiają delektować się niepowtarzalną przyrodą.
Będąc w Elblągu nawet tylko na weekend, warto udać się do Bażantarni. Można tam podziwiać piękne ptaki w ich naturalnym środowisku i dowiedzieć się więcej o procesie ich hodowli oraz ochrony. W Bażantarni można spotkać nie tylko ptaki, ale też dzikie zwierzęta, np. sarny, lisy, dziki czy zające. Miejsce to oferuje bardzo dobrze oznakowane trasy spacerowe i ścieżki rowerowe. Prowadzą one przez malownicze tereny i umożliwiają odkrycie uroków tego miejsca. Można w nim uprawiać zarówno turystykę pieszą, konną, jak i rowerową. Co ciekawe, podczas sezonu zimowego leśne ścieżki idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego.
Bażantarnia w Elblągu nazywana jest też „płucami Elbląga” – nie bez kozery, gdyż można się w niej poczuć jak w bieszczadzkich lasach. Najpiękniejszą grupę zwierząt stanowią w niej bez wątpienia ptaki. Na terenie Bażantarni występują nie tylko bażanty, ale też sójki, wilgi, dzięcioły czy jastrzębie. Można też podziwiać kosy i słowiki.
3. Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia
Jeżeli poszukiwane są ciekawe atrakcje dla dzieci w Elblągu, koniecznie warto zapoznać się z Parkiem Rozrywki Nowa Holandia. To 22 hektary czystej rozrywki, oferujące różnego rodzaju trasy dostosowane do możliwości i potrzeb dzieci w różnym wieku.
Trasa Maluch przystosowana jest dla najmłodszych gości parku, a trasa średnia dla tych nieco starszych. Kompleks oferuje wiele ciekawych atrakcji. Warto wymienić tutaj choćby Małpi Gaj, który gwarantuje bezpieczną zabawę – został wyposażony w dwupoziomowy labirynt z różnymi przeszkodami. Do tego dolicza się zjeżdżalnię poprowadzoną wprost do ogromnego basenu, który wypełniony jest kolorowymi piłeczkami. Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Zwłaszcza ci najmłodsi goście mogą się w nim wyszaleć.
Miejsce to oferuje też wiele trampolin, a ponadto tunel dostarczający niezapomnianych wrażeń i nie tylko. Do tego dolicza się mini ZOO, dmuchaną gigantyczną zjeżdżalnię, ptaszarnię, osadę wikingów czy ścieżkę edukacyjną. Także dorośli znajdą tutaj dla siebie wiele atrakcji. Warto udać się do tego miejsca podczas dobrej pogody – dobry nastrój będzie wtedy gwarantowany.
4. Zabytkowa starówka
Ciekawe atrakcje na weekend w Elblągu to nie tylko bażantarnia czy Kanał Elbląski, ale też zabytkowa starówka. Zachwyca ona pięknymi kamienicami z różnych epok historycznych. To świetna propozycja dla turystów ceniących sobie ciekawe zabytki i związaną z nimi historię. Elbląg to miasto, które może poszczycić się jednym z najlepiej zachowanych zespołów architektonicznych w naszym kraju.
Miejscowa starówka wyróżnia się wąskimi uliczkami i urokliwymi placami. Spacerując po niej, można przenieść się w czasie i poczuć ducha przeszłości, dlatego ta zabytkowa starówka jest częstym celem turystycznym. W jej zabytki wlicza się m.in. Bramę Targową, Bramę Północną czy Ratusz Staromiejski.
Co ciekawe, część kamieniczek elbląskiej starówki pamięta czasy średniowiecza, kiedy to miasto należało jeszcze do Związku Hanzeatyckiego. Uliczki dalej wyróżniają się oryginalnym układem urbanistycznym – podczas spaceru można wyobrazić sobie dawny gwar handlowego miasta. Stare miasto w Elblągu jeszcze przed II wojną światową było często porównywane do gdańskiego, głównie z powodu strzelistych budynków starych kościołów. W stylowych kamieniczkach zlokalizowanych na tej starówce znajduje się wiele kawiarni i restauracji, dlatego jest to miejsce oblegane przez turystów.
5. Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Jedną z najważniejszych atrakcji kulturalnych Elbląga jest bez wątpienia Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Można w nim zobaczyć różnego rodzaju wykopaliska archeologiczne pochodzące z regionu tego miasta, głównie z czasów średniowiecznych. Warto wspomnieć tutaj o zestawach instrumentów muzycznych czy tablicach wojskowych, które ongiś były powszechnie stosowane w dawnych szkołach – służyły jako pomoc dydaktyczna.
Okazuje się, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oferuje pełne spektrum historii tego regionu, które dotyczy nie tylko czasów średniowiecznych, ale też nowożytnych i współczesnych. Na wystawach prezentowane są odkrycia archeologiczne ukazujące życie ludzi zamieszkujących te tereny przez wieki. Prezentowane są przedmioty codziennego użytku, narzędzia, biżuteria i wiele innych ciekawych artefaktów.
Muzeum to jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce i najstarszym w województwie warmińsko-mazurskim. Zostało założone w 1864 r. i zrujnowane podczas II wojny światowej.
Atrakcje w Elblągu to nie tylko ciekawe zabytki, ale też przepiękne rezerwaty przyrody i ciekawe kompleksy. Miasto to odwiedzane jest przez turystów w różnym wieku. W Elblągu każdy znajdzie coś dla siebie!