Najważniejsze miejscowości na trasie Kanału Elbląskiego
Kanał Elbląski to bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej unikatowych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Ten historyczny szlak wodny każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata, umożliwiając wycieczki przez malowniczy krajobraz Mazur Zachodnich i Żuław Wiślanych. Co istotne, na trasie kanału znajduje się bardzo dużo fascynujących miejscowości, które warto odwiedzić. Dla miłośników historii, przyrody i spokojnego wypoczynku to prawdziwe perły na mapie Polski. W tym artykule dowiesz się, jakie miasta łączy Kanał Elbląski.
Ostróda
Ostróda to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych miast w tym regionie. Miasto słynie z niesamowicie rozwiniętej turystyki. Nie bez przyczyny nadano mu miano „Perły Mazur” i „Letniej stolicy Warmii i Mazur”.
W Ostródzie czas najprzyjemniej płynie oczywiście w sezonie letnim. To właśnie wtedy można korzystać z pięciu jezior znajdujących się w samym mieście i kolejnych dziesięciu w bliskim jego sąsiedztwie. To bez wątpienia powód, który przyciąga miłośników sportów wodnych i wypoczynku na łonie natury.
Miasto zachwyca pięknem przyrody, rozwiniętą infrastrukturą rekreacyjną i kulturalną. To świetne miejsce na aktywny wypoczynek i odkrywanie uroku Mazur, również z pokładów statków Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.
Elbląg
Elbląg to miasto, które poza fascynująco szybkim rozwojem, słynie z bogatej historii i urokliwej starówki. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miasta jest jego zabytkowa zabudowa, która przetrwała wieki i wciąż jest obiektem zachwytu turystów. Podstawowym punktem orientacyjnym jest górująca nad Elblągiem katedra św. Mikołaja, czyli gotycka świątynia z potężnymi wieżami.
Spacerując uliczkami Elbląga, można odkrywać piękne kamienice, które w przeszłości były siedzibami bogatych kupców i rzemieślników.
Poza licznymi muzeami oraz atrakcjami kulinarnymi, najczęstszym celem turystów przybywających do Elbląga jest możliwość popłynięcia w rejs prowadzący przez zabytkowe pochylnie Kanału Elbląskiego. Mowa tu o unikalnych urządzeniach, które umożliwiają pokonanie ogromnej różnicy poziomów wody na szlaku oraz poruszanie się statków po trawie.
Elbląg to miasto, które łączy historię z nowoczesnością, piękno z innowacją, przez co jest nieodzownym punktem na trasie podróży wzdłuż Kanału Elbląskiego. To miejscowość, która z pewnością zostanie doceniona przez turystów poszukujących pięknych krajobrazów i niepowtarzalnego klimatu.
Miłomłyn
Miłomłyn, miasto usytuowane na szlaku Kanału Elbląskiego, zachwyca swoim historycznym dziedzictwem i piękną przyrodą. To tutaj w XIX w. Georg Jacob Steenke wbił pierwszą łopatę pod budowę kanału. Również w tym miejscu rozpoczyna się jego kilometraż.
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Śluza Miłomłyn. To najszersza z czterech śluz na kanale. Jest przykładem niezwykłej sztuki hydrotechnicznej z XIX w. Pomimo upływu wielu lat, jej mechanizmy wciąż służą turystom. Będąc w okolicy warto wybrać się w rejs jednym ze szlaków oferowanych przez Żeglugę Ostródzko-Elbląską, prowadzącym z Miłomłyna do Ostródy.
Miłomłyn otaczają dziewicze lasy, zamieszkiwane przez dziką zwierzynę, w tym jelenie, sarny, dziki i daniele. Co więcej, obszar ten obfituje w pomniki przyrody, a uważni obserwatorzy mogą nawet dostrzec wydrę czy żółwia błotnego.
Będąc w pobliżu, warto odwiedzić także rezerwat ornitologiczny Jezioro Iłgi, zlokalizowany około 10 km na zachód od miasta. To miejsce pełne stanowisk lęgowych ptactwa błotnego i wodnego. Nad licznymi drzewami i mokradłami, które otaczają Kanał Elbląski, można podziwiać między innymi majestatycznego bielika.
Stare Jabłonki
Stare Jabłonki to kolejna miejscowość zlokalizowana na szlaku Kanału Elbląskiego. Stąd także można wypłynąć statkiem w rejs przez zabytkowe śluzy kanału. Miejscowość zachwyca urokiem i bogatą historią sięgającą XVI wieku. Co ciekawe, podczas II wojny światowej zamieszkiwało ją niespełna trzysta osób. Obecnie to atrakcyjne miejsce dla turystów — cieszy się popularnością w jednym z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Stare Jabłonki słyną z międzynarodowego turnieju siatkówki plażowej Mazury Open, który odbywa się od 2004 r.
Przez miejscowość przebiega atrakcyjny szlak pieszy, który liczy około 130 kilometrów — prowadzi przez piękne okolice i miejscowości. W pobliżu znajduje się jezioro Szeląg Mały, które stanowi ważną atrakcję, z plażą i możliwością wypożyczenia rowerów wodnych.
Małdyty
Ta malownicza miejscowość położona na trasie Kanału Elbląskiego zachwyca swoją urokliwą atmosferą i bogatą historią. Mowa tu o niewielkim miasteczku, które liczy sobie zaledwie parę tysięcy mieszkańców, jednak jego spokojny charakter i piękno przyrody sprawiają, że jest licznie odwiedzane przez turystów.
Piękny krajobraz otaczający miejscowość sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Okolica Małdyt to raj dla miłośników nie tylko turystyki wodnej, ale też rowerowej i pieszej. Bliskość Kanału Elbląskiego i liczne jeziora oraz rzeki sprawiają, że można tu znaleźć bardzo dużo możliwości do uprawiania sportów wodnych i relaksu nad wodą. W Małdytach organizowane są też różnego typu wydarzenia kulturalne i festiwale, w czasie których można spróbować regionalnych przysmaków.
Zalewo
Zalewo to kolejna malownicza miejscowość położona na trasie Kanału Elbląskiego. Wyróżnia się swoją urokliwą atmosferą i wielowątkową historią, która kształtowała jej losy na przestrzeni wieków. Pierwsze wzmianki o Zalewie pochodzą z końca XIII wieku, kiedy to wokół nowo budowanego zamku krzyżackiego osiedliła się lokalna społeczność. Miejscowość bardzo szybko otrzymała prawa miejskie na podstawie prawa chełmińskiego, co świadczy o jej znaczeniu w tamtym okresie.
Drugą młodość Zalewo przeżyło w połowie XIX wieku, kiedy to otwarto linię kolejową Ostróda-Elbląg i rozpoczęto budowę Kanału Elbląskiego. Inwestycje te znacząco ożywiły miasto — stały się impulsem do rozwoju i przywrócenia mu dawnej świetności. Obecnie, choć bardzo dużo świadectw historycznej wielkości zostało utraconych, Zalewo dalej jest miejscem przyciągającym turystów. Centralnym punktem miasta jest plac, dawny rynek miejski, który zajmuje ponad ćwierć hektara powierzchni.
Iława
Iława to miasto, które poza niezwykle atrakcyjną lokalizacją przyciąga turystów także swoją bogatą historią. Początki historii miasta sięgają XIV wieku. Już w tamtym okresie Iława stanowiła ważny ośrodek kulturalny, gospodarczy i turystyczny północno-wschodniej części naszego kraju. Historia tego miasta związana jest z zakonem krzyżackim, który wybudował tu twierdzę obronną. W 1305 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie na mocy prawa chełmińskiego. Miasto odgrywało istotną rolę jako siedziba starostwa i ośrodek handlowy na przestrzeni wieków.
Obecnie Iława to miasto, które zachowało bardzo dużo zabytków i historycznego charakteru. Jednym z najważniejszych obiektów jest Kościół Przemienienia Pańskiego, niegdyś pw. świętego Mikołaja. To gotycka świątynia z wieżą o wysokości 73 metrów, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Jeziorak, czyli najdłuższe jezioro w Polsce, nad którym leży Iława, przyciąga miłośników sportów wodnych, wędkarzy i żeglarzy. W okolicy miasta znajduje się bardzo dużo tras rowerowych i pieszych, które umożliwiają odkrywanie uroku tej malowniczej krainy.
Siemiany
Siemiany to kolejna po Iławie miejscowość położona nad brzegiem najdłuższego jeziora w Polsce, która jednocześnie znajduje się na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. W każdym sezonie letnim Siemiany przyciągają fanów żeglarstwa, sportów wodnych oraz aktywnego wypoczynku. Miejscowość otoczona jest lasami i jeziorami, w tym słynnym z czystości Jeziorem Jasne — przejrzystość wody sięga w nim aż 15 metrów.
Okolica Jeziora Jasnego to unikatowy obszar przyrodniczy, objęty ochroną jako rezerwat przyrody od 1988 r. Co ciekawe, w okolicznych lasach można natknąć się na osobliwości natury, np. na bielika, czyli największego ptaka drapieżnego żyjącego w naszym kraju. Warto też dodać, że Siemiany to ważne miejsce w literaturze, gdyż akcja powieści pt.: „Pan Samochodzik” Zbigniewa Nienackiego rozgrywa się właśnie w tym przepięknym miejscu.
Pasłęk
Pasłęk to miasto o bogatej historii. Historia tego regionu jest burzliwa i wielokulturowa. Prawa miejskie Pasłęk otrzymał pod koniec XIII wieku z nakazu mistrza krzyżackiego Meinhardta z Kwefurtu. W czasach wcześniejszych istniał tu staropruski gród plemienia Pogezanów.
Miasto Pasłęk jest pełne pięknych zabytków. Warto wymienić tutaj choćby gotycki kościół św. Bartłomieja, mury miejskie z Bramą Młyńską i Kamienną Wieżą, ratusz oraz liczne kamienice. Co więcej, Pasłęk otacza także jeden z najdłuższych zachowanych murów miejskich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do wnętrza miasta prowadziły trzy bramy wjazdowe, z których dwie — Kamienna i Młyńska — przetrwały do dziś.