Szlaki rowerowe Kanału Elbląskiego
Kanał Elbląski to obszar zlokalizowany w północnej Polsce, a konkretniej w województwie warmińsko-mazurskim. Ta malownicza kraina oferuje niepowtarzalne doświadczenia związane nie tylko z przyrodą, ale też kulturą czy historią.
Szlak Kanału Elbląskiego można pokonać nie tylko statkiem wycieczkowym, ale też rowerem. Dostępne są ścieżki rowerowe, które pozwalają rowerzystom podziwiać unikalny na skalę światową ponad 160-letni system kanałów. Wiodą one przez przyrodnicze tereny, m.in. przez leśne dukty, szutrowe dróżki, ale też częściowo asfaltowe szosy i płyty. Rowerowa wędrówka Szlakiem Kanału Elbląskiego to idealny sposób na spędzenie dnia.
Jedną z największych atrakcji Krainy Kanału Elbląskiego są pochylnie w Jelonkach (Pochylnia Jelenie oraz Pochylnia Całuny), Kątach, Buczyńcu i Oleśnicy. Dzięki nim statki mogą pokonać różnice poziomów wody o blisko 100 metrów. Pochylnie sprawiają, że pływają one jak po trawie. Atrakcję tę można podziwiać z siodełka roweru, przemieszczając się po jednej z tras rowerowych.
Istnieje kilka ciekawych tras przeznaczonych właśnie dla rowerzystów. Podróż nimi gwarantuje świetne wspomnienia.
Szlak Autorytetów
Szlak Autorytetów prowadzi z Jezierzyc przez Iławę do Kisielic. Najczęściej rowerzyści przemieszczają się drogami asfaltowymi. Na krótszych odcinkach (zwłaszcza w lasach) są to drogi gruntowe. To czerwony szlak rowerowy mający długość 59 km. Nazywany jest on „Szlakiem Autorytetów”, gdyż wiedzie przez miejsca związane z Janem Pawłem II – pływał on po nich swoim kajakiem w towarzystwie młodzieży. Innym autorytetem, który był w tym miejscu jest niemiecki noblista, bakteriolog Emil Adolf von Behring. Co więcej, Szlak Autorytetów wyróżnia się ciekawymi atrakcjami przyrodniczymi, np. rezerwatem Jeziora Karaś, gdzie można podziwiać niepowtarzalną awifaunę ptactwa wodno-błotnego.
Rowerzyści przemierzający ten szlak mogą podziwiać nie tylko przepiękne krajobrazy i rezerwaty przyrody, ale też zabytki architektury. Najwięcej z nich można zobaczyć przejeżdżając przez Iławę. Warto tutaj wspomnieć o XIV-wiecznym gotyckim kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Wyróżnia się on pięknymi wnętrzami, ołtarzem głównym oraz płytami nagrobnymi. Obok niego znajduje się neogotycka plebania z początku XX wieku. Będąc w Iławie warto też zobaczyć młyn wodny, który jest najstarszym takim obiektem w całym regionie. Powstał on w 1317 r. i do czasów współczesnych całkiem dobrze się zachował.
Szlak Autorytetów kończy się w malowniczym miasteczku położonym nad rzeką Gardęgą, czyli w Kisielicach. Z zabytków warto tutaj wymienić m.in. gotycką bryłę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Świata. W Kisielicach warto też zobaczyć wieżę ciśnień zbudowaną na początku XX wieku.
Szlak Autorytetów nie jest trudny – bez problemu poradzą sobie z nim osoby początkujące. Najlepiej pokonać go rowerem MTB bądź trekkingowym.
Szlak Kanału Elbląskiego – zielony
Szlak ten jest długi (146 km) i prowadzi turystów przez całą Krainę Kanału Elbląskiego. Trasa nie jest wymagająca – poradzi sobie z nią nawet początkujący rowerzysta. Jednakże z powodu jej długości, wycieczkę warto rozplanować sobie na kilka dni.
Szlak prowadzi najczęściej drogami asfaltowymi, ale trzeba też pokonać krótsze odcinki dróg gruntowych. Jego początek ma miejsce w Rubnie w pobliżu Elbląga i ciągnie się przez równinne tereny Żuław. Na samym początku nie jest on perfekcyjnie oznakowany, jednak docierając do Jelonek nie można już na ten aspekt narzekać – trasa jest od tego miejsca starannie oznaczona. Szlak ten prowadzi wzdłuż Kanału Elbląskiego i pozwala podziwiać słynne pochylnie w Jeleniach, Kątach i Oleśnicy.
Szlak ten ma nieco więcej podjazdów niż Szlak Autorytetów – 1 360 m, co związane jest głównie z jego długością. Przemieszczając się nim można podziwiać tereny objęte ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Koniecznie trzeba zatrzymać się przy Ekomarinie nad Jeziorem Ewingi oraz przy Zamku w Szymbarku. Trasa kończy się nad najdłuższym jeziorem w naszym kraju, czyli Jeziorakiem.
Szlak Prusów
Poziom trudności tego szlaku określany jest jako średni, jednak także osoby początkujące nie powinny mieć większych problemów z jego pokonaniem. Trasa zaczyna się w Zalewie i na dłuższych odcinkach biegnie wzdłuż Kanału Iławskiego. Po drodze mija się malownicze wioski Pojezierza Iławskiego czy Dębinkę. Szlak ten wyróżnia się odcinkami terenowymi mającymi niełatwe podjazdy i szybkie zjazdy. Dlatego jest on uwielbiany zwłaszcza przez bardziej zaawansowanych rowerzystów.
Przemieszczając się tym szlakiem można podziwiać wiele ciekawych atrakcji. Warto wymienić choćby dwie śluzy na Kanale Elbląskim – Zieloną i Miłomłyn. Koniecznie trzeba też zatrzymać się przy wrotach bezpieczeństwa „Zagadka” na Kanale Iławskim.
Miłomłyn to miasto założone w XIV wieku, które zachwyca licznymi zabytkami. Jednym z nich jest kościół pw. św. Bartłomieja. W mieście można też podziwiać fragmenty murów obronnych oraz gotycką wieżę dzwonniczą. Do tego dolicza się liczne kamieniczki oraz budynek nadleśnictwa wybudowany w 1842 r.
Szlak Prusów na odcinku od Miłomłyna do Tynwaldu prowadzi głównie przez lasy. Przemieszczając się nim można podziwiać jezioro Srebrne Duże, jezioro Gil Mały i Gil Wielki. Nie można zapomnieć też o najdłuższym jeziorze w naszym kraju, czyli Jezioraku. Trasa kończy się w Iławie.
Szlak Pocztyliona
Kanał Elbląski można pokonać też Szlakiem Pocztyliona. Trasa ta jest długa – wynosi 129,2 km. Na jej pokonanie najlepiej przeznaczyć sobie więcej niż jeden dzień, zwłaszcza jeśli mowa tutaj o początkujących rowerzystach.
Szlak ten prowadzi przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, dlatego jest bardzo atrakcyjny przyrodniczo. Jest on łatwy i dostępny dla każdego turysty. Drogi tego szlaku cechują się niewielkim i średnim natężeniem ruchu samochodowego. Przemieszczając się nim można podziwiać liczne atrakcje i ciekawe miejsca. Warto wymienić tutaj: Kościół w Mariance, Przezmark, Jezioro Suskie, Rezerwat Jezioro Gaudy, Pasłęk, Żuławy Elbląskie i nie tylko.